شماره شبا و نحوه دریافت آن

در این مقاله با معنی شبا ( sheba ) و مزایای استفاده از آن آشنا می شویم و در نهایت راحت ترین راه بدست آوردن شماره شبا را معرفی می کنیم و می توانید در انتهای مقاله به سادگی شبای حساب خود را بدست آورید.

شماره شبا

شبا چیست؟

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار شبا نامیده می شود کدی است ۲۴ رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند.

شبا در مبادلات بین المللی نیز کاربرد مهمی دارد. شبا بر اساس استاندارد IBAN ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد.

شبای بین المللی با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می شود و می تواند در مبادلات بین المللی استفاده شود.

در نتیجه شماره شبا ، کدی ۲۶ کاراکتری مانند زیر می باشد.

IR123456789054397890086597

طبق دستور العمل بانک مرکزی کلیه بانک های کشور موظف هستند شبای تمامی حساب های مشریان خود را محاسبه و در اختیار آن ها قرار دهند.

شبا به انواع حساب ها مانند سپرده، جاری، تسهیلات و نظیر آن تعلق می گیرد.

مزایای استفاده از شماره شبا

۱- شبا تمام اطلاعات یک حساب را در بر دارد. با دانستن شبا می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید، بدون اینکه نگران سایر جزئیات حساب باشید.

بنابراین برای حواله هایی که از شبا در آن ها استفاده می شود، نیاز به ذکر و کنترل اطلاعاتی نظیر نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگیری با جزئیات مختلف و گوناگون ندارید.

۲- اگر اشتباهی در وارد کردن شماره شبا پیش آید، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری یا متصدی بانک در ورود اطلاعات آگاه شده و آن را گزارش می کنند.

بدین ترتیب امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات نادرست و ارسال وجه به حساب های دیگر تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.

دریافت کد شبا

برای دریافت شماره شبای حساب خود کافیست بر روی دکمه زیر کلیک کنید، سپس بر روی دکمه “مشاهده صفحه” کلیک نمایید. در صفحه‌ی باز شده با انتخاب بانکی که در آن حساب دارید و وارد نمودن شماره حساب خود، به آسانی می توانید کد شبا را دریافت نمایید.

شماره شبا و نحوه دریافت آن
4.1 (82.22%) 9 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *